Trend Konular kategorisinde yayınlanan Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor başlığı altınd bulabilirsiniz.

Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Eşler neden birbirini aldatır? Aldatma konusundaki incelemeler neyi gösteriyor? Aldatmanın sonuçları nelerdir? Aldatılan eş psikolojik olarak nasıl bir işlem yaşar? Aldatan benzeşen, kendisini aldatılan eşin yerine koyduğunda nasıl bir şart ortaya çıkar? Aldatmayla ilgili merak ed…

Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Eşler neden birbirini aldatır? Aldatma konusundaki incelemeler neyi gösteriyor? Aldatmanın sonuçları nelerdir? Aldatılan eş psikolojik olarak nasıl bir işlem yaşar? Aldatan benzeşen, kendisini aldatılan eşin yerine koyduğunda nasıl bir şart ortaya çıkar? Aldatmayla ilgili merak edilen soruları İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nden Psikolog Doktor Serkan Özgün yanıtladı.

Aldatmayı, “ilişki yaşanan benzeşen dışındaki kişilerle duygusal ve/veya fiziki sınırları düzenleyici kuralların eşlerden biri göre yıkılması” olarak tanımlayan Psikolog Doktor Serkan Özgün, bir erkek miti olarak aşina ‘her durumda inkar’ın aldatılan eşin daha ağır semptomlar göstermesine sebep olduğunu belirtti.

Uzun ilişkilerde hile daha incitici

Serkan Özgün, Türkiye’de gerçekleştirdikleri, aldatılmanın aldatılan benzeşen üstündeki etkisine dair araştırmayla ilgili de şu bilgileri verdi: “Çalışmada eşi kadar izdivaç dışı ilişki ile incinmiş 189 evli kadın yer aldı. Çalışma, aldatmanın izdivaç içinde bir defa gerçekleşmesiyle sınırlandı, aldatmanın sonlandırılmış olması ve evliliğin sürdürülmesi şartı arandı. Sonuçlara bakıldığında katılımcıların yüzde 34.4’ünün Travma Sonrası Gerginlik Bozukluğu kriterlerinin tamamını karşıladığı tespit edildi. Bu beklenenden daha yüksek bir oran. Detaylı düzeyde bakıldığında katılımcıların takriben yüzde 98’inin zorunlu hatırlamalar, yüzde 85’inin kaçınma/küntlük ve yüzde 91’inin aşırı uyarılmışlık semptomlarını gösterdiği görüldü. Bu semptomlar evlilik süresi daha uzun olan kişilerde daha yoğun düzeyde görüldü. Yani uzun ilişkinin içindeki aldatma ile yaralanmanın daha ağır olduğu söylenebilir. Diğer yanlamasına eşleri birincil tepki olarak kandırma eylemini kabul eden grup inkar eden gruba tarafından daha iyi durumdaydı. Bir erkek miti olarak bilinen ‘her durumda red’ın aldatılan eşin daha ağır semptomlar göstermesine sebep olduğu söylenebilir.

Yaz mevsiminde aldatmalar artıyor!

Net bir istatistik bilimi olmamasına rağmen, yaz mevsiminin aldatmayı kolaylaştırdığının, ara sıra tetiklediğinin söylenebileceğini bildiren Psikolog Hekim Serkan Özgün konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yazla birlikte çevrede cinsel uyarımın artması kaçınılmaz, seçilen kıyafetlerden, gidilen yerlere dek birçok etmen var. Uzayan günler ile birlikte daha fazla sosyal aktivite de yeni kişilerle interaksiyonu artırıyor. Yine çiftlerin ilişki durumlarına kadar öbür geçirebilecekleri tatiller de bu girişimleri sıklaştırabiliyor. Özellikle öğrenci olan çiftlerin geçirdiği uzun ayrılıklar böyle bir zemin yaratabiliyor.

“Türkiye’de aldatmanın boşanma gerekçelerinde bildirilme oranı yüzde 1 dolaylarında”

Eşsiz, aldatmayla ilgili şu istatistikleri verdi: “Başlık hile olunca veriler de aldatıcı olabiliyor. ABD merkezli çalışmalarda aldanma oranları evli erkekler için yüzde 20 – 40, kadınlar için ise yüzde 20 – 25 aralarında görünüyor. Çift terapisine dışarı giden çiftlerin de takriben yüzde 29’u ile 65’inin, ilişkilerinde kandırma ile benzer zorluklar yaşadıkları belirtiliyor. Türkiye’de bu cins istatistikler az kalsın değil. Yalnızca boşanma gerekçelerinde bildirilme oranları var, o da yüzde 1 dolaylarında kalıyor. Oysa eşlerin birbirini kandırma oranlarının fazla daha yoğun olduğunu gözlemliyoruz.”

Kadının nedeni aşk

Hile araştırmalarında önemli bir değişkenin de cinsiyet farkı olduğunu vurgulayan Psikolog Doktor Serkan Benzersiz; “Yapılan çoğu çalışmaya göre, kadınlar aldatmayı cinsellikten fazla duygusallığı taşıyan bir durum olarak tanımlarken, erkekler bu durumu tersi yönde gerekçelendiriyor. Aynı biçimde, kadınların aldatma olgusunun ilişki doyumsuzluğuyla daha yakından benzer olduğu, erkeklerde ise aldatmanın daha fazla cinsel doyumsuzlukla ilgili olarak ortaya çıktığı belirtiliyor. Bunun çiftlerdeki karşılığı, kadın aldatmalarını daha çok ‘başka birine aşık olmak’ ile erkekse aldatmalarını ‘başka birini cinsel olarak arzulamak’ ile gerekçelendiriyor.” şeklinde konuştu.

Özgün, aldatmanın sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: “Aldatmanın ardından epeyce küçük bir grup ilişkilerini bitmiş geliştirebiliyor. Aldanma sadece ilişkiler için yok bireyler üstünde de ciddi negatif etkiler bırakıyor. Aldatılma deneyiminin ruh sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin araştırmalar, aldatılan kadınların majör bunalım yaşamalarının daha mümkün olduğu ve aldatılan eşin yoğun öfke, utanç, buhran, takıntılı acı verici düşünceler, uzak durma, şehvetli küntlük ve aşırı uyarılmışlık gibi belirtiler yaşadıklarını rapor ediyor. Erkekler için de benzer sonuçlar bildiren incelemeler bulunuyor. Son yıllarda aldanma tekrar bu literatür içerisinde, kişiler arası travma olarak ele alınıyor ve bunun hissi etkisi yoğun olarak araştırılıyor. Aldatılan eşler de bu deneyimi hayatlarının en zor ve travmatik olayı olarak tanımlıyorlar.

Serkan Eşsiz, “Aldatan benzeşen, kendisini aldatılan eşin yerine koyduğunda nasıl bir durum ortaya çıkar?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Genelde aldatan eşin yaşadığı yoğun suçluluk duygusu da bununla ilgili. Bu duygu ya aldatmayı sonlandırmaya veya aldatmayı ifşa etmeye yönlendirir. Yeniden bu duygunun uzantısı ile ilişkisinde daha özverili bir ülkü de gelebilir. Mevcut ilişki hangi yönde çözümlenirse çözümlensin (devam etmek ya da sonlandırmak) empatiye daima gereklilik var.

{Makaleler} kategori içerikleri, Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor konusu hakkında bilgiler, Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor açıklaması, Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor haberi, Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor görselleri, Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor iletişim, Aldatmayı inkar karşı tarafı yaralıyor bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ seventy seven = eighty two