Trend Konular kategorisinde yayınlanan Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları başlığı altınd bulabilirsiniz.

Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Uzm…

Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Uzm. Dyt. Ipek Ağaca’dan uyarı: Bu yazı keza gelinler keza de damatlar içindir.

Ve işte günlerdir, aylardır, olur ya senelerdir sabırsızlıkla beklediğiniz büyük gün! Nikah gününüz yaklaşıyor… Düğününüzde her şeyin kusursuz olmasını istiyorsunuz; gelinliğinizin/damatlığınızın, makyajınızın ve en önemlisi tabii ancak kendinizin! Hatasız güzelliğin/yakışıklılığın sırrı kendini iyi hissetmede yatıyor. Formda ve istediğiniz kiloda elde etmek, kişiye kendini iyi hissettirir. Kendini iyi hisseden kişi mutludur; enerjiktir; huzurludur; güzeldir…

Nikah heyecanı yaşarken şikayet etmek yerine tadını çıkartın! Hayatınızda bir kere yaşayacağınız bu özel günlerinizin tadını çıkartmalısınız. Ev bakılıyor, eşyalar alınıyor, hazırlıklar tamamlanıyor derken bir de baktınız fakat dahası zayıflama telaşı içine girivermişsiniz! Korkmayın; kilo saptamak/forma girmek düşündüğünüz gibi şiddet ve bıktırıcı bir süreç yok… Kilo kaybını temin etmek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyene danışmalısınız. ‘Kişiye özel diyet’ uygulayarak sağlıklı, seri ve daimi kilo vermeniz mümkün!

İşte Uzman Beslenme Uzmanı Ipekli Ağaca’dan düğün öncesi fazla kilolardan kurtulmanın sırları:

– Dinç ve formda bir gelin/damat elde etmek istiyorsanız: Kahvaltı yapın

Kahvaltı ederek güne başladığınız günler daha devingen ve mutlu olursunuz; tez yorulmazsınız. Uyumlu kahvaltı ile nikah hazırlıklarını daha konforlu yapabilirsiniz. Hem kahvaltının kilo verme üzerindeki etkilerini de atlamayalım. Güne kahvaltı yapmadan başlayanların yağ depolama riskinin daha artı olduğunu unutmayın. Bütün buğday ekmeği, orta yağlı beyaz peynir, yağsız yumurta, ceviz, çiğ sebzelerden oluşan bir kahvaltı, gece uykuya dalan metabolizmanızı harekete geçirecek ve sizi gün boyu iyi hissettirecek.

– Alışverişe, gidilecek yerlere yürüyerek gidin: Durağan kalmayın

Gideceğiniz yerlere mümkünse arabayla değil; yürüye yürüye veya toplu taşıma ile gitmeye çalışın. Gün içerisinde 45 dakika-1 saatlik yürüyüş kilo kaynı için çok etkili. Uyumlu yürüyüşler kilo kontrolünde etkili olduğu gibi sevinç hormonu da salgılatır ve kişiyi iyi hissettirir.

– Nikah hazırlıkları aralarında ara öğünlerinizi mutlaka yapın

Sık beslenmek, kan şekerini dengeler; metabolizma hızında artışa tezgâhtar olur. Yapılan binlerce bilimsel çalışma bu sonucu doğrulamaktadır. Metabolizmanızın tıkır tıkır çalışması için ve kilo kaybını temin etmek için ara öğün yapmalısınız. Nikah hazırlıkları fazla meşakatlidir ve süre alır. Damatlık/Gelinlik provaları, organizasyonla ilgili yapılacak pek çok iş, mobilyacılar, beyaz eşyacılar, emlakçılar derken koşuşturmaktan yemek yemeyi unutursunuz. Fakat bu şüphesiz dürüst yok! Size önerim: çantanızda mutlaka bir taze meyve veya kuru meyveler; birkaç parça badem bulundurun. Içecek ikramı olduğunda ayran veya sütlü (reel süt) kahve tercih edebilirsiniz (Ve natürel yanına su!). Böylece ara öğününüzü atlamamış olursunuz. Ara öğününüzü ahenkli yapmak, alışverişler esnasında daha ağırbaşlı ve mantıklı olmanızı da sağlayacaktır. Unutmayın; birçok insan kan şekeri düştüğünde sinirlenir; agresif ya da alıngan olur. Ara öğünleri ahenkli yapmanız keza sizi rahatlatacak; keza de müstakbel eş adayınızı…

– Çayı, kahveyi bir kenara bırakın da su içmeyi unutmayın

‘Ben fazla akarsu içiyorum, su ihtiyacımı karşılıyordur!’ cümlesi o kadar çoğumuz tarafından çoğunlukla söylenir. Peki içilen çaylar, kahveler su ihtiyacını fiilen karşılar mı? Günlük akıcı ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Vücudun, besinlerle alınan her 1 kkalori başına 1,5 ml. sıvıya gereksinimi vardır. Bu da erişkin bireylerde sıradan 2-3 litre’dir. Jurnal akışkan gereksinmesinin ortalama %60-70’inin su olarak tüketilmesi gerekir. Mesela 2,5lt. istikrarsız ihtiyacınız olsun; bu istikrarsız ihtiyacının en azından 1,5 litresinin SU olarak içilmesi gerekir. Yaz aylarında akışkan kayıpları olduğundan su ihtiyacı artabilmektedir. İçilen çaylar, kahveleri bir kenara bırakalım; günde sıradan 8-10 bardak su içmeye gayret edin. Yanınızda (çantanızda, arabanızda vb.) mutlaka su şişesi bulundurun.

– Şişlik şikayetiniz varsa bu besinleri düğün öncesi tüketmeyin

Nikah öncesindeki birkaç gün gaz ve şişlik yapıcı özellikteki besinlerin tüketiminden kaçınılmalı. Bunlar: Brokoli, karnabahar, Brüksel Lahanası, lahana, pırasa, turp, salatalık gibi sebzeler; erik, çilek gibi meyveler; kuru fasulye, nohut, bezelye, mercimek, barbunya gibi kuru baklagiller; bulgur gibi besinler. Gaz ve şişlik şikayetlerini arttıran besinler kişiden kişiye istikrarsızlık göstermektedir; önerim; sizi rahatsız eden/gaz şikâyetine neden olan yiyecekleri tespit etmeniz ve bu besinleri bu zaman zarfında tüketmemeniz olacaktır.

– Vücudunuz basit ödem tutuyorsa beslenmenize dikkat

Tuz ve tuz besinlerin (konserveler, salamura besinler, tuzlama yöntemiyle yapılmış besinler, turşu, şalgam suyu, vb.) tüketimi olası olduğunca azaltın. Tuzlu içeriği düşük olan bir beslenme programı uygulayarak yaşanabilecek ödem riskini azaltabilisiniz. Maden suyu yüksek miktarda sodyum içerdiğinden nikah önceki gün muhtemel olduğunca uzak durulmalıdır; çok alıngan bünyelerde ödem artışına sebebiyet verebilir.

{Makaleler} kategori içerikleri, Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları konusu hakkında bilgiler, Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları açıklaması, Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları haberi, Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları görselleri, Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları iletişim, Düğün günü kusursuz ve formda olmanın sırları bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + = eighteen