Trend Konular kategorisinde yayınlanan Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart başlığı altınd bulabilirsiniz.

Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Prof…

Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Prof. Dr. Sedat Özkan, evliliklerin sürmesi için çiftlerin yaş ve sosyal statü yönünden birbirine denk olması gerektiğini belirterek, “Öbür yerlerde mutlu olan, bambaşka alaka alanlarına sahip çiftlerin ayrılığı mecburi” dedi. Özkan, başlıca boşanma nedenlerinin çiftler arasındaki sosyal, idareli, cinsel ve psikolojik sorunlardan ileri geldiğini kaydetti.

Yaş ve sosyal statünün evliliğin geleceğini belirlediğini bildiren Özkan, “Evliliklerin sürmesi için çiftlerin birbirine eşit olması fazla önemlidir. Bayan ve erkeğin eğitim düzeyi ve sosyolojik yapısı fazla uzaksa bu şart, çiftler arasındaki paylaşımı azaltarak, çatışmayı artıracaktır. Keza evliliklerde yaşam tarzı ve alışkanlıkların öbür olması, zamanla kayda değer sorunlara sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

İlişkilerin birkaç sene güzel ve uyumlu devam ettiğini, zamanla erkeğin yorulduğunu, kadının ise gençliğinin verdiği enerjiyle hareketli ve eğlenceli bir yaşamı devam ettirmek istediğini gösteren Özkan, şöyle devam etti: “Öbür yerlerde mutlu olan, farklı alaka alanlarına sahip çiftlerin ayrılığı zaruri. Çiftler, karar alma konusunda özgürlük bırakılmalı.”

Kaynana ve kayınpederle yaşamak boşanma sebebi

Sedat Özkan boşanmaların sebeplerinden birinin de benzer evde kayınvalide ve kayınpederle yaşamak olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Yeni evli çiftlerin belirlenmiş bir düzene üçgenin taban olmayan kenarı uydurmalarını ummak, büyük bir yanlıştır. Hayat tarzını oluşturamayan ve bağımsız olamayan çiftler, kendi evliliklerini de benimseyememekte, erkeğin evin oğlu rolünden, benzer rolüne geçmesi zorlaşmaktadır. Çiftlerin bir araya gelerek yaşayacakları yerden çocuklarının eğitimine dek kendileri karar vermesi, evliliklerinin geleceği açısından önemlidir. Geniş aile modeli ile yaşamak, tarafların düşüncelerini dile getirmesini, seçimlerini rahatlıkla yapabilmesini zorlaştırmaktadır ve karı koca aralarında erozyonlara sebep olmaktadır.”

Özkan, kadının idareli bağımsızlığının olmadığı veya çocuklar için süren mutsuz evliliklerin epeyce artı olduğunu, yaşanan cinsel problemlerin de zamanla dile getirilemeyen ama huzursuzluk veren bir sorun haline geldiğini vurguladı.

Erkeğin cinselliği bedeniyle, kadının ise beyniyle yaşadığına dikkati çeken Özkan, bu farklılığın zamanla çözülmemiş öteki problemlerin de çiftlerin cinsel hayatına yansımasına niçin olduğunu ifade etti.

Erkekler adapte olmakta zorlanıyor

Çiftler arasındaki şahsiyet çatışmalarının da boşanmada önemli bir etmen olduğuna değinen Özkan, şöyle devam etti: “Kadınlar, hayatın onlar için hazırladığı rollere daha ivedi armoni sağlarken bu durum erkeklerde süre almaktadır. Kadın, henüz anne olmadan analık rolüne girebilirken erkek, baba olduktan sonradan bu role adapte olabilmektedir. Bu süreçte doğal olarak eksilen paylaşım, çiftlerin birbirini anlamalarını zorlaştırarak uyumu da yok etmektedir.”

Özkan, çiftlerin boşanma kararından önce ilişki terapisine başvurmasını önerdi. Çiftlerin sorunlarının terapiyle çözülebileceğini ama erkekleri terapiye ikna etmenin kolay olmadığını dile getiren Özkan, bu durumun sorunların çözülmesini imkansızlaştırdığını da kaydetti.

{Makaleler} kategori içerikleri, Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart konusu hakkında bilgiler, Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart açıklaması, Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart haberi, Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart görselleri, Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart iletişim, Mutlu bir evlilik için uyum ve anlayış şart bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− one = three