Trend Konular kategorisinde yayınlanan Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural başlığı altınd bulabilirsiniz.

Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Boşanma sürecinde ebeveynler çocuklarıyla ilgili kaygı, dehşet ve suçluluk duygularına bürünürler…

Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Boşanma sürecinde ebeveynler çocuklarıyla ilgili kaygı, dehşet ve suçluluk duygularına bürünürler. Bu durumda çocukların yaşayacağı stresi de en aza indirmek gerekir. Peki, ebeveynler bunu nasıl yapmalı? Klinik Psikolog Pınar Mermer, boşanacak ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken 10 altın kuralı sıraladı.

Kaç yasına gelirse gelsin boşanmış ebeveynlerin çocuklarına “En büyük hayalin ne?” diye sorulunca “Annem ve babamın bir arada olması” dedikleri söylenir. Anne ve babanın bir arada ve huzurlu bir yaşam sürüyor olması çocukları güvende hissettirir. Ancak anne baba eğer mutsuzsa, ilişkileri kopmuş veya sık sık tartışma ediyorlarsa, evin içinde huzur ve sevinç yerine gergin bir etraf hakimse böyle bir ortamda çocuklar mutlu olamaz. Hatta dinç psikolojik gelişim acısından böyle bir ortamda çocuğun büyümesi de sakıncalıdır. Çoğu nedenden nedeniyle boşanmaya karar veren ebeveynlerin en büyük korkusu çocuklarının yaşayacağı strestir. Eğer boşanma sürecinde ve sonrasında ebeveynler dikkatli davranırlarsa çocukların yaşayacağı stres de en üye indirilebilir.

İste ebeveynlerin uyarı etmesi gereken 10 altın kural

1- Çocuklara, nasıl arkadaşlarıyla ara sıra anlaşamıyorlarsa, anne babanın da birbiriyle anlaşamadığı, artık ayrı yasamaya karar verdikleri yaşına uygun bir dille kimseyi suçlamadan anlatılmalıdır.
2 – Anne babanın benzer rolünü bitirdikleri ancak anne baba rollerinin devam ettiği ve çocuğu hiçbir vakit terk etmeyecekleri çocuğa söylenmelidir.
3 – Çocuklara mutlaka anlaşmazlığın kaynağının çocuk olmadığı belirtilmelidir.
4 – Çocuklara, kimin evden gideceği, çocuğun kiminle ne değin vakit kalacağı söylenmelidir.
5 – Anne babalar, çocukların bu süreçte hissettiklerini ve düşündüklerini dinlemeli, aynı zamanda da kabul etmelidirler.
6 – Çocukların okula gitme, uyku, yemek, oyun saati gibi rutinleri olabildiğince benzer kalmalıdır.
7 – Ebeveynler yoğun gerginlik yaşıyorlarsa mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından yardım almalıdırlar.
8 – Ebeveynler tekrar bu süreçte güvendikleri, ağırbaşlı kalabilen ve çocukların sevdiği yakınlarından da destek almaktan çekinmemelidirler.
9 – Anne ve babalar, çocuğu aralarında mesaj göndermek için asla kullanmamalıdırlar.
10 – Yakınların çocuğun yanına, anne veya babayla ilgili olumsuz konuşmalar yapmaması konusunda itinalı olunmalıdır.

{Makaleler} kategori içerikleri, Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural konusu hakkında bilgiler, Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural açıklaması, Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural haberi, Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural görselleri, Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural iletişim, Boşananların dikkat etmesi gereken 10 kural bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifty nine + = sixty two