Trend Konular kategorisinde yayınlanan Evlenmek 20 bin liradan başlıyor başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Evlenmek 20 bin liradan başlıyor konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Evlenmek 20 bin liradan başlıyor başlığı altınd bulabilirsiniz.

Evlenmek 20 bin liradan başlıyor hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Havaların ısınması ile birlikte nikah sezonu hazırlıklarını hızlandıran çiftler, bu alanda hizmet veren meslek kollarını hareketlendirdi…

Evlenmek 20 bin liradan başlıyor hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Havaların ısınması ile birlikte nikah sezonu hazırlıklarını hızlandıran çiftler, bu alanda hizmet veren meslek kollarını hareketlendirdi. Özellikle davetiye hazırlayanlar, gelinlik dikenler, çiçekçiler, resim stüdyoları ve kuaförlerin işleri yoğunlaştı.

Türkiye Istatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine tarafından, geçen sene 602 bin 982 birey evliliğe “Evet” dedi. Evliliklerin birçok “nikah sezonu” olarak nitelendirilen yaz aylarında gerçekleşti.

Nikah sezonunun açılması ve çiftlerin hazırlıklarını hızlandırması, davetiye, salon, gelinlik, damatlık, takı, pabuç, kuaför, pasta, çiçek, resim ve video çekimiyle organizasyon işi yapan şirketlerin de arasında bulunduğu 20’den artı meslek kolunu etkiliyor.

Nikah organizasyon firmaları:

Düğün organizasyon firmaları, sundukları standart paketlere masa düzeni, dantel ya da saten masa örtüsü, sandalye giydirme gibi temel organizasyon hizmetlerini dahil ediyorlar. Standart paketlerin fiyatlandırması çoğunlukla konuk kişi sayısı üzerinden yapılıyor ve birey başı 5 ila 15 lira arasında değişiyor. Bazı firmalar ise birey başı fiyat değil toplam bir fiyat veriyor. Örneğin temel organizasyon hizmetlerinin alındığı 150 şahsiyet bir düğünü sıradan 2 bin lira olarak belirleniyor.

Mobilya seçimi:

Evlenecek çiftlerin nikah öncesi, evleri için yapacakları alışverişler tercihe kadar binlerce lirayı bulurken, en uygun mobilya alışverişleri çeyiz paketi olarak 7 bin liradan başlıyor. Beyaz eşyada seçim edilecek marka ve modellere tarafından fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Nikah sezonunda uygun fiyatlı beyaz eşyalar 4 bin liraya müşteri buluyor. Teknolojinin gelişmesiyle zeki aletlerin üretilmesi ve özellikle mobilya ürünlerindeki öbür model ve markaların piyasada yer alması, evlenecek çiftlerin işini zorlaştırıyor.

Kına

Kına:

Düğünden önce gelin ve arkadaşlarının kına gecesinde eğlenmenin fiyatı kış sezonun 950 liradan başlarken, bu fiyat yaz sezonunda full paket 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

Nikah salonu:

Mutluluğa ilk adım atılırken üstünde en fazla düşünülen konu ise düğünün yapılacağı mekan. Dünyaevine girmeyi planlayan çiftler, nikah salonlarını aylar öncesinden araştırıyor. Mekan ücretine süsleme, resim ve düğün pastası gibi ekstralar da dahil oluyorsa fiyat daha da artıyor.

Lüks bir mekanda yapılacak düğüne yemek ek ediliyorsa masraflar tamamen artıyor. Böyle bir organizasyona harcanacak para ile lüks bir araba veya ev alabilmek olası.

Yaz ve nikah denince akla birincil gelen kır düğünleri, idareli ve masalsı bir davet vermenize ihtimal sağlıyor. Kır düğünü yapılabilecek mekanlar, birey başı ortalama 50 liradan başlıyor. Davetli sayısı arttıkça birey başı fiyatlarda da başkalaşım gerçekleşiyor.

Düğün salonlarında ise fiyatlar daha uygun görünüyor. Hafta sonlarında yapılacak bir nikah için kapalı mekan seçim edilirse, ücret 2 bin 500 liradan başlayıp, 15 bin liraya kadar çıkıyor. Beş yıldızlı otellerde nikah fiyatları, kişi başı 65 liradan başlayıp 200 liraya kadar yükseliyor.

Düğün pastası

Düğün pastası:

Düğün pastasında ise dilimlisinden çok bütün pasta tercih ediliyor. Bir nikah pastası için minimum 500 lira ödenmesi gerekirken, bu fiyat 4 bin liraya değin çıkabiliyor. Bu fiyatları belirleyen, rakamları aşağıda ya da yukarı çeken birtakım faktörler var. Pastanın boyutu, tasarımının ne değin benzersiz olduğu, içerdiği malzemeler bütçenin belirlenmesinde etkili oluyor.

Düğün şekeri:

Son yıllarda nikah sektöründe yaşanan değişim davetiye ve düğün şekeri tercihlerinde de kendini gösteriyor. Bundan Böyle çiftlere, fazla ayrı malzemeler kullanılarak binlerce çeşit davetiye seçeneği sunuluyor. Kimi çiftler de davetiyelerinde ve nikah şekerlerinde kendi fotoğraflarını kullanarak, yakınlarına bir hatıra bırakıyor. Sayı arttıkça fiyatı düşen davetiyelerin 100 tanesi 25 lira olurken, nikah şekerinin 100 parça başına 100 liraya mal edilebiliyor.

Gelinlik – Damatlık:

Düğünün “özel parçaları” gelinlik ve damatlık için piyasada çok artı marka ve çeşit mevcut. Bu da gelin adaylarının işini zorlaştırıyor. Gelinlikler, fiyatlarıyla birçok çiftin bütçesini zorluyor. Modeline, kumaşına ve üzerindeki işleme detaylarına kadar değişiklik belirten yeni sezon gelinlik fiyatları bin liradan, eski sezon gelinliklerin fiyatları ise 500 liradan liradan başlıyor.

Erkek giyim markaları da son yıllarda daha fazla damatlık üretiyor. Pantolon, ceket ve gömlekten oluşan damatlık takım elbise 200 liradan başlayıp, beş bin liraya kadar çıkabiliyor.

Gelin saçı

Gelin saçı:

Gelin adayları düğün günü istemedikleri bir sürprizle karşılaşmamak için düğünden önce saç ve makyaj provalarını yaptırıyor. Gelin saçı minimum 100 liradan başlıyor, diğer kuaför hizmetlerinden yararlanılırsa masraf, bin 500 lirayı buluyor. Damat tıraşı ise 50 liradan başlıyor, kuaförün tanınırlığına tarafından fiyatlarda başkalaşım olabiliyor.

En mutlu günü ölümsüzleştirmek:

Düğün fotoğrafları ve stüdyo çekimleri için fiyatlar 500 lira ile bin 200 lira aralarında değişirken, hayatlarının en mutlu gününü doğal mekanlarda ölümsüzleştirmek için “hikaye fotoğrafçılığı”nı tercih edenlerin ise albüm ve video hizmetiyle 10 bin lirayı bulan ücretler ödemesi gerekiyor.

Yurt dışarıda evlilik:

Evlenecek çiftlerin bir alternatifi de yurt haricen nikah. Yurt dışarıda dünyaevine girmek isteyen çiftler, tercihlerini daha çok İtalya, Fransa, İspanya, Yunani?stan, Hırvatistan gibi ülkelerden yanlamasına kullanıyor. Yurt dışarıda bir düğünün maliyeti hangi ülkenin seçileceğine ve kaç gün kalınacağına tabi olarak değişiyor.

Balayı

Balayı:

Balayı için Türkiye’de en fazla Akdeniz Bölgesi tercih edilirken, Antalya’da balayını dinmek isteyen bir çiftin geceliği birey başı ortalama 100-200 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Yurt açık havada balayı gerçekleştirmek isteyen çiftler, en az birey başı uçak ve otel dahil 6 bin lirayı harcayabiliyor. Alternatif tatiller ve sezonuna kadar fiyatlar daha yerinde ya da daha yüksek olabiliyor.

Düğünün olmazsa olmazı altın:

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası (AKSO) Başkanı Hasan Çavuşculu, düğüne hazırlanan çiftlerin, altın alışverişlerinde bilezik seçim etmeyip, sadece set aldıkları durumlarda en düşük 2 bin lirayı gözden çıkarması gerektiğini belirterek, idareli duruma ve tercihe tarafından bu harcamaların yükselebileceğini açıklama etti.

Çavuşculu, ihtiyaca tarafından hesaplı takılar üretildiğini bildirerek, modern ürünlerle sezona hazırlandıklarını söyledi. Düğünlere katılacak misafirlere ise Çavuşculu, gittikleri düğünlere gram altın yerine çeyrek altın götürmelerini öğüt etti.

{Makaleler} kategori içerikleri, Evlenmek 20 bin liradan başlıyor konusu hakkında bilgiler, Evlenmek 20 bin liradan başlıyor açıklaması, Evlenmek 20 bin liradan başlıyor haberi, Evlenmek 20 bin liradan başlıyor görselleri, Evlenmek 20 bin liradan başlıyor iletişim, Evlenmek 20 bin liradan başlıyor bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − = 11