Trend Konular kategorisinde yayınlanan Evliliğin 8 düşmanı başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Evliliğin 8 düşmanı konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Evliliğin 8 düşmanı başlığı altınd bulabilirsiniz.

Evliliğin 8 düşmanı hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Herkesin hayalinde mutlu ve dinç bir ilişki yaşamak vardır fakat o kadar fazla kişi birlikteliklerde zaman zaman sorunlar yaşar, yaşadığı sorunların sebeplerini bulamaz ve çıkmaza girebilir…

Evliliğin 8 düşmanı hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Herkesin hayalinde mutlu ve dinç bir ilişki yaşamak vardır fakat o kadar fazla kişi birlikteliklerde zaman zaman sorunlar yaşar, yaşadığı sorunların sebeplerini bulamaz ve çıkmaza girebilir. İşte evliliklerin 8 düşmanını…

1- Kaynana sendromuna dikkat
Evliliği olumsuz yönde etkileyen nedenlerin başında gelin-kayınvalide sorunu geliyor ve bu sorun çiftin izdivaç hayatını zannettiklerinden fazla daha artı etkiliyor. Bunun en büyük nedeni ön yargılı olunması. Ülkemizde depresyona girip terapiste dışarı giden kadınların %70’i kaynana-gelin çatışmasından nedeniyle şikâyetçi oluyor. Bu konuda kadınların yaptığı en büyük yanlışların başında kayınvalide ile sözlü münakaşaya girmek, düşman elde etmek, irtibatı eksilmek ve eşe bu konuda sıkıştırmak geliyor. Lakin bunların hiç biri çözüm olmuyor, aksine, kayınvalideyi tanıyıp doğru adımlar atmak, çiftin sağlığından olmaması, birbirlerinden korku etmemesi ve evliliklerini bitme noktasına değin getirmemesi için yapılması gereken en doğru davranış gibi görünüyor.

2- Heyecanın bitmesine müsaade etmeyin
Çiftlerin izdivaç ilişkisinde heyecanın bitmemesi için ellerinden geleni yapmaları gerekiyor. çok büyük aşk yaşanarak başlayan ilişkinin monotonlaşması ve cinsel arzunun yerini cinsel isteksizliğin alması evliliğin bitmesine yol açan nedenlerden üçüncüsü olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda çiftlerin yaptığı en büyük hatalı durumu kabullenmek oluyor. Bunun yerine çiftin ilişkideki huzuru kaybetmemek için uğraş sarf etmesi, ufak sürprizlerle evliliğe hareket getirmesi ve birbirlerine daha fazla zaman ayırması için ortak sosyal faaliyetlerde bulunması gerekiyor. Afallatmak ise bu süreçte yapılması gereken en manâlı tavır gibi görünüyor. Ayrıca sevginin bir ateş olduğunu, ateşin sönmemesi için aralıksız beslenmesi yani ilgilenilmesi gerektiğini, somurtkan takdirde ateşin külleneceğini ve küllenen ateşin alevlenmesinin fazla şiddet olduğunu hiç unutmamak gerekiyor.

3- Baskı olduğunda terapi almak şart
Güç sözün bitti yerdir ve insan hakları ihlalidir. Kadının kendisine ve kişiliğine karşı yapılan hücum boşanma nedenleri aralarında dördüncü sırada yer alıyor. Uç boşanma sebebi olan şiddetti önleyebilmek için çiftin bir evlilik terapistine giderek yardım alması öğüt edilmektedir.

4- Ayrılma ve boşanma kelimelerini ağzınıza sakız yapmayın
Evliliklerin sonlandırılmasının bir diğer nedeni de ‘Bitti!’, ‘Ayrılalım!’, ‘Boşanalım!’ gibi kelimelerinin ağızdan hiç düşürülmemesidir. Nasıl ama bir şeyin 40 kere söylenince gerçekleşeceğine inanılıyorsa, devamlı ayrılık laflarını uygulamak da ayrılık getirebiliyor. Her tartışmanın sonuna ayrılık cümlelerini eklemek, çiftin bilinçdışında yer ederek kendilerini ayrılığa odaklamalarına yol açabilir. bu nedenle çiftin enerjisini ilişkiyi son vermek yerine sorunun üstesinden gelebilmek namına kullanmalarında menfaat var.

5- Iletişim sanatı zamanla öğrenilebiliyor
Irtibat bir sanattır ve bu sanat zamanla öğrenilebiliyor. yaklaşık olarak her çift konuşamamaktan yakınır ve evliliği bitiren sebeplerin başında iletişim sorunları gelir. Ama iletişim hayatı devam ettirebilmek için su içme kadar gerekli olan bir eylemdir. Çünkü irtibat ilişkinin sağlam temellerini oluşturmaya yarayan en büyük etmendir. Evliliklerde yaşanan irtibat sorunları çiftin birbirini ve ilişkisini çevresindekilerle kıyaslaması, birbirinin sözünü kesmesi ya da yüksek sesle partnerini bastırmaya çalışması ve genelleme yapmasıdır. Son zamanların en çok kullanılan cümlelerinden biri olan ‘Konuşacak bir şey bulamıyorum!’ cümlesi bu açıdan fazla manidardır. Çift aklına gelebilecek her şeyi birbiriyle paylaşmalıdır, bu nedenle aralarındaki bono güçlenecektir. Unutmayın ancak, paylaşmak güzeldir.

6- Sorumluluktan kaçmak yerine yükümlülük edinmek gerekiyor
Evlilik ilişkisinde sorumluluktan kaçmak yerine mesuliyet edinmek gerekiyor. Özellikle çalışan çiftlerin karşılaştıkları zorluklardan biri de evlilik yükünün tek tarafa yüklenmesidir. Ev işleri, çocuk bakımı, alışveriş ya da fatura ödemelerinin tek tarafa yüklenmesi kişiyi fazla strese sokuyor ve öfkelendiriyor. Bu da evliliğe yansıyor ve evlilik bağının kopmasına niçin olabiliyor. Burada yapılması gereken, kadın erkek ayrımı yapmaksızın yapılacak işleri ortak yapmak olmalıdır.

7- İnatlaşma konusunda inatçı olmamak gerekiyor
İnatlaşma konusunda inat olmamak gerekiyor. Kişinin kendi hâkimiyetini kabul ettirebilmek için inatlaşma adı altında karşısında tarafa baskı kurması sık karşılaşılan bir durumdur. Bu da çiftin birbirinden soğumasına niçin olan ve ilgisizliğin ortaya çıkmasına yol açan bir harekettir. Bu şart evin içerisinde savaş çıkmasına neden olacağı gibi evliliğin sekizinci manâlı düşmanıdır. Oysaki evliliklerde zaman zaman kadının zaman zaman ise erkeğin sözü geçmelidir.

8- Kıskançlık baharat gibidir, azı karar birçok zarardır
Kıskançlık baharat gibidir, azı karar çoğu zarardır. Sahip olduğunu kaybetme korkusuyla açığa çıkan kıskançlık duygusu patolojik olabiliyor, evlilikleri ve çiftin ruh sağlığını negatif yönde etkileyebiliyor. Kıskançlık kişinin içinde barındırdığı bir duyguyla ortaya çıkabildiği gibi, eşin düşüncesizce yaptığı eylem sonucu da gelişebiliyor. Patolojik kıskançlık sebebiyle birey, şüpheci davranarak eşini evden ve kendisinden soğutabiliyor, savunmaya geçen eşle ciddi tartışmalara girebiliyor ve evliliğini bitme noktasına getirebiliyor. Bu durumda yapılması gereken şey ağırbaşlı, sabırlı, açık ve net elde etmek gibi görünüyor. Fakat kıskançlık bir baharat gibidir, nasıl fakat baharatın azı yemeğe lezzet verir, fazlası yemeği yenemez ayla getirirse, kıskançlık da dozunda ilişkiyi sıcak tutar, dozu aşılınca soğutur.

{Makaleler} kategori içerikleri, Evliliğin 8 düşmanı konusu hakkında bilgiler, Evliliğin 8 düşmanı açıklaması, Evliliğin 8 düşmanı haberi, Evliliğin 8 düşmanı görselleri, Evliliğin 8 düşmanı iletişim, Evliliğin 8 düşmanı bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + one =