Trend Konular kategorisinde yayınlanan Evlilik aşkı öldürür mü başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Evlilik aşkı öldürür mü konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Evlilik aşkı öldürür mü başlığı altınd bulabilirsiniz.

Evlilik aşkı öldürür mü hakkında özet açıklama şu şekildedir:

İster erkekler Mars’tan kadınlar Venüs’ten gelsin, ister gönül yaşı daima genç kalsın…

Evlilik aşkı öldürür mü hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

İster erkekler Mars’tan kadınlar Venüs’ten gelsin, ister gönül yaşı daima genç kalsın. Iki Taraflı noktada buluşulan tek bir hakiki var: Aşkın ömrü sınırlıdır. Kaç gün olduğu tartışılır lakin aşk; bir vakit sonradan evrimleşmeye başlar. Peki, çok âşık olduğunuz kişiyle ilişkiniz, özellikle evlilik sonrasında nasıl bir evrim sürecine girer? Evlilik aşkı öldürür mü?

DBE Tavır Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Çift ve Aile Terapisti Sevimli Hacıömeroğlu Atçeken’e göre aşkın bir ömrü olduğu ve evlilikle inişe geçtiği bir reel. Fakat yok oluyor aramak yerine evrim geçiriyor demek daha dürüst.

Evliliğin insanın hayatındaki en kayda değer dönüm noktalarından biri olduğunu anlatan Atçeken, “Izdivaç ile yeni bir dönem başlar. Emrindeki ama her yeni süreç gibi burada da değişime dayanıklılık gözlemlenir. Her ne dek bu çiftin çok isteyerek aldığı bir karar da olsa, bir sistem değişmektedir. Bu şart sancılı bir süreçtir. Çoğu genç ailesinin güvenli ve dar kanatlarının altından çıkıp uçmaya başlarken büyük içsel gerginlik yaşıyor. Bu gerginlikler bireyler tarafından ayrım edilmezse ilişkilerine yansıyor” diyor.

Bilhassa nişanlılık dönemi veya nikah hazırlıkları sırasında sorunların artığına uyarı çeken Atçeken, “Flört ederken çift hemen şimdi sorumlulukların içine girmemiştir. Aileleriyle ya da kendi evlerinde daha bağımsız bir hayat sürdürüyordur. Fakat evlilik ile artık bir aile olacak, sorumluluklar ve beklentiler değişecektir. Müşterek karar olmak, zorlama dengesi, fikir ayrılıkları, para meseleleri, ailelerin kültürel farkları ve bunun gibi birçok sebeple çift birçok sorun yaşayabilir” diyor.

Aşk mı? Evlilik mi?

Izdivaç öncesi yaşanan yoğun aşk duygularının evlendikten sonradan devam etmesinin fazla olası olmadığının altını çizen Atçeken, “Bu yalnızca evlilikle ilgili yok, uzun süreli ilişkiler için de geçerlidir. Aşk; aleyhinde tarafın bilinmezliğinden, kişinin partneri için zihninde oluşturduğu imgelerden ve aradaki engellerin varlığından oluşur. Doğal olarak kişiyi daha iyi tanıdıkça, onu daha reel bir şekilde gördükçe ve aradaki bazı engeller aşılıp, güven oluşmaya başladığında duygular değişir” diyor.

Eğer iki taraf da birbiri için içten insansa aşkın bitmediğini lakin evrim geçirdiğini anlatan Atçeken, “Aşk sevgiye dönüşür. Bağlılık oluşur. Şefkat, güven, refah, sevgi daha ön plana çıkar. Hatta yapılan incelemeler bu değişimin kişinin beden kimyası ile de paralel olduğunu gösterir. İlişkinin birincil zamanlarında beyinde yüzden fazla hormon salgılanır. Bunlardan en önemlileri; bayan ve erkekte salgılanan testosterondur. Testosteron; tutkuyu, norepineprin heyecan dalgalanmalarını, seratonin mutluluk, dopamin ise yoğun bir ödül duygusal sağlar. İlişkinin ilerleyen zamanlarında hissedilen sevgi ve sadakât ise daha yumuşak, ‘kucaklama hormonu’ denilen oksitosin ve vazopresine’dir. Bu sevgi, güven ve bağlılık hormonudur” dedi.

Aşkın ömrü kaç gündür?

Aşkın ömrünün kişiden kişiye değiştiğini anlatan Atçeken, “Bir Takım ilişkilerde aşk birkaç ay, bazen de birkaç yıl sürebilir. bununla birlikte aşk; sevgi, güven ve bağlılığa dönüşür. Bana kadar aşkın süresini dikkate almak yerine, ilişkinin zevk almak, onu doyurmak için elinden geleni yerine getirmek ve iletişimi çoğaltmak gerekir. Bu sebeple uzun ilişkiden ne beklediğimizi iyi çakmak ve eğer izdivaç istiyorsak ne hissettiğimize realist bir şekilde görmek önemlidir. Büyük aşklar evlendikten sonradan sihrini koruyamıyor yok, aşk evrim geçiriyor, değişiyor… Ve bu daima olumsuz anlamda algılanmamalı” diyor.

Aşkı canlı tutmanın yolları…

Evli çiftlerin aşkı ve aralarındaki sevgiyi canlı tutmalarının en kayda değer yollarından biri dinç iletişim olduğunu anlatan Atçeken, “Çiftin birbirlerine beklentilerini net bir şekilde lakin aleyhinde tarafı suçlamadan ve kırmadan ifade etmesi fazla önemlidir. Keza çift birbiriyle ne kadar iyi dost olabilirse, aradaki olumlu bakış açısı ve bağ o kadar güçlenir. Birlikte baş başa kaliteli süre aşmak, eğlenebilmek, şiddet zamanlarda takviye olabilmek ve ‘biz’ olarak hissetmek ilişkiyi çok güçlendirir” diyor.

Her insanın doğasında şartsız sevilmek ve kabullenilmek olduğunu, eşi göre sevildiğini, hürmet duyulduğunu hisseden kişilerin böylece daha uzlaşmacı davranışlar sergilediğini anlatan Atçeken: “Aşkın ve evliliğin devamı için sihirli bir formül veremeyiz çünkü her kişi ve her ilişkinin yapısı farklıdır. bununla birlikte alt oysa bazı noktalar da vardır ki ilişkide bunlara uyarı edilmesi birlikteliğin kalitesini artırır. Bunlardan en önemlisi sağlıklı iletişimdir. Kendini ifade edebilme, çiftin hayatlarında neler olduğunu konuşabilmesi, alaka, sevgi ve takdirin açıklama edilmesi önem taşır. Bunlar sağlam olduğunda çift aynı zamanda birbirinin iyi arkadaşı da olabilir; unutmayalım çoğunlukla sevgilimizden, eşimizden ayrılsak da yakın arkadaşlıklarımız bir ömür boyu sürer”.

Çiftler rollerini unutmamalı…

Çiftlerin aralıksız küsmesinin, duygularını net ifade etmemesinin, imalar yapmasının ve birbirinin özel alanlarına saygı göstermemesinin ilişkiyi çıkmaza soktuğunu anlatan Atçeken, “İnat gerçekleştirmek, maddi, psikolojik ya da şehvetli zor uygulamak ve her tartışmada ayrılık ima etmek önemli krizler oluşturur. İçinde biriktirip agresifçe ya da öfke patlamalarıyla tartışmak yerine hafıza ayrılıklarını konuşup uzlaşmaya varabilmek gerekir. Çiftin arasındaki olumlu etkileşimin artırılması ilişkiyi fazla daha sağlam bir ülkü getirecektir. Birlikte geçirilen zamandan keyif alınması, birbirine yeteri dek nitelikli vakit ayrılması ve sevginin iyi açıklama edilmesi gerekir. Sevgi ne değin sağlam olursa yaşanan gerginliklerin tolere edilmesi, meselelerin halledilmesi ve aradaki tehlikesiz ortamın devamı muhtemel olur. Aileye çocuk dâhil olsa dahi karı-kocanın arada anne-baba rolünden çıkıp birlikte kadın-erkek olarak süre geçirmesi, kaçamaklar yapması da ilişkiyi güçlendirir” diyor.

{Makaleler} kategori içerikleri, Evlilik aşkı öldürür mü konusu hakkında bilgiler, Evlilik aşkı öldürür mü açıklaması, Evlilik aşkı öldürür mü haberi, Evlilik aşkı öldürür mü görselleri, Evlilik aşkı öldürür mü iletişim, Evlilik aşkı öldürür mü bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

forty three + = forty five