Trend Konular kategorisinde yayınlanan Evlilikte kadının önemi başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Evlilikte kadının önemi konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Evlilikte kadının önemi başlığı altınd bulabilirsiniz.

Evlilikte kadının önemi hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Öteden beri söylenegelen “Yuvayı Kadınsı Kuş Yapar” ifadesi zeka gerçekten evlilikte kadının ne kadar manâlı bir yere sahip olduğunu gösterme açısından yeterli oluyor…

Evlilikte kadının önemi hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Öteden beri söylenegelen “Yuvayı Kadınsı Kuş Yapar” ifadesi zeka gerçekten evlilikte kadının ne kadar manâlı bir yere sahip olduğunu gösterme açısından yeterli oluyor. Iş bölümünden sevginin paylaşımına kadar evliliğin her aşamasında bayan önemli görevler üstleniyor.

Uzmanlar, evliliğin anahtarının kadınlarda olduğunu, mutluluğu yakalamanın yine kadınların elinde olduğunu hatırlatıyor. Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği’nden Uzm. Psk. Seliyha Alten, erkeğin her tutum ve tepkisinin aşağıda kadınların olduğunu vurguluyor. Alten;

“Kadınların ilk kez erkeklerin tüm duygusal davranışları ve olaylara verdikleri tepkilerinin kendilerine emrindeki olarak değiştiğini bilmeleri gerekmektedir. Bu hakiki evliliklerin anahtarıdır ve bunun bilincinde olup buna karşın dürüst davranışlar sergileyen kadınlar evliliklerinde mutluluğu yakalayabilmektedir.

Bir erkeğin eşinden en çok beklediği şeylerin başında çok artı dile gelmese de takdir edilmek, onaylanmak ve şefkat olduğunu açıklayan Alten, erkeklerin kadının kendisini kuvvetli hissettirmesine ve kendisine ihtiyacı olduğunu bilmeye gereklilik duyduğunu kaydediyor.

ERKEĞE ERKEKLİK HİSSİNİ KADIN VERİR

“Yani kendini erkek gibi hissetmek için karısının desteğini görmeyi tüm benliği ile beklemektedir. Erkeklerin kendisine bu şekilde hissettiren ve şefkat gösteren kadınlara eğilimi yüzyıllardır aşina bir gerçektir. Dolayısıyla aslında kadınlardan daha duygusal olabilen erkeklerin en büyük beklentisi bu alanda kendini göstermektedir. Kadınların eşlerine bu kalıpta yaklaşabilmeleri, gerçekten metamorfoz gücünü elinde tutmalarına olasılık sağlayan en manâlı etkendir.”

Erkekler eleştirilmeden, suçlanmadan, düşünce verilmeden dinlendiklerinde kendilerini daha bakımlı ifade edebilmektedir diyen Uzm. Psk. Seliyha Alten, çiftlerin birbirlerine hafıza okuyarak davranmamaları gerektiği uyarısında bulunuyor.

KOŞULSUZ DİNLEYİCİ EDEBILMEK İLETİŞİMİ SAĞLIKLI KILIYOR

“Evliliklerde birçok iletişimin sorunlarının çiftlerin birbirlerinin zihinlerini okuyarak ona tarafından davranış görüş eğiliminde olmasında kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla suçlanacağını, eleştirileceğini düşünen erkeklerin kendilerini iletişime kapamaları veya dürüst davranmadıklarını görmekteyiz. Sağlıklı irtibat kurulmasını sağlayacak kayda değer tutumda kadına düşen rol kayitsiz şartsiz bir dinleyici olabilmektir.”

Uzm. Psk. Seliyha Alten çağdaş çağla birlikte kadınların psikolojik anlamda daha pozitif yıprandıklarının altını da çiziyor.

KADIN BEKLENTİLERİNİN KARŞILIĞINI GÖRÜYOR

“Modern çağın getirisi olarak konut içinde ve ev haricen önemli sorumluluklar bölge kadınlar psikolojik anlamda daha fazla yıpranmakta ve izdivaç içerisinde erkeğin payına düşen sorumluluklarda beklentisini yukarıda tuttuğu gibi, ihmallere karşı daha aklıselim davranmaktadır. Bu ruh halinde bayan iletişim kurarken sağlığa zararlı tutumlar görünüm olasılığı artmakta kocasını eleştiren, kesintisiz şikâyet eden ve hatta onları hor gören bir inşa içerisinde davranmaktadır. Fakat evde eşlerine karşısında daha hassas, düşünceli davranabilmeyi başaran kadınların eşlerinden beklentilerini görebilme anlamında daha artı yardım aldıkları görülmektedir.”

Çevredeki kişilerin fikirlerine ilişkin de önemli uyarılarda yer alan Uzm. Psk. Seliyha Alten evlilikte biz olma gelişimine dikkat çekiyor.

FARKLI FİKİRLERDE KARŞILIKLI PAYDADA BULUŞABİLME MANÂLI

“Evliliklerde kadınlar tarafından yapılan ve en sık görülen sağlığa zararlı tutumlardan bir tanesine de yakın çevrenin desteğini aldığı konularda etkilenme düzeylerinin fazlalığı olmaktadır. Kadınlar bilhassa çatışma yaşadıkları konularda, değişken kaldıklarında yakın çevrenin fikirlerine başvurmakta ve çoğunlukla bu çevrenin etkisi aşağı kalarak kararlar vermekte ya da iletişim şeklini sürdürmektedir. Oysa evliliklerde “biz olma gelişimi” kadın ve erkeğin karşilikli görüntü birliğine varabilme becerisi ile doğru orantılıdır. Konu ne olursa olsun öbür manzara ve görüşler olduğu vakit müşterek paydada buluşabilmeyi sağlayabilmek önemlidir.”

{Makaleler} kategori içerikleri, Evlilikte kadının önemi konusu hakkında bilgiler, Evlilikte kadının önemi açıklaması, Evlilikte kadının önemi haberi, Evlilikte kadının önemi görselleri, Evlilikte kadının önemi iletişim, Evlilikte kadının önemi bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + six =