Trend Konular kategorisinde yayınlanan Evlilikteki hatalar başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Evlilikteki hatalar konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Evlilikteki hatalar başlığı altınd bulabilirsiniz.

Evlilikteki hatalar hakkında özet açıklama şu şekildedir:

EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE YERALMA Eşinin kişiliğini onur kırıcı, küçültücü sözler sarf etmek sevgiyi zedeler…

Evlilikteki hatalar hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE YERALMA

Eşinin kişiliğini onur kırıcı, küçültücü sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. “Sen her zaman böylesin, defalarca beceriksizsin.” suçlamalarına sitemkar ve biraz da hakaret içeren “Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin.” sözleri suçlayıcı eleştirilerdir.

İŞİ YOKUŞA SÜRME

Günün birinde eşlerden birinde olumlu bir değişiklik olmuştur ya da gittikleri doktor dinlenilmiş ve kişi negatif bir davranışından vazgeçmiştir. Diğer eşin, “On yıldır sana söyledim; lakin beni dinlemedin, başkası deyince daha mı değerli oluyor?” şeklinde konuşmalar yapmaması gerekir.

GEÇMİŞİ HATIRLATMA

Izdivaç hayatı baştan başa insanların olumsuz hatıraları olmuştur. Kavgalar, tartışmalar, atışmalar,unutulan kayda değer günler, yapılan yanlış davranışlar mutlaka vardır. Evlilik hayatı her tarafında bu fena hatıraların eşler tarafından tekrak her yerde ısıtılarak ortaya konulması ilişkileri zedeler.

GENELLEMEDE YERALMA

Eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. “Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Fazla bencilsin…” sözleri evliliği yıpratır.

EŞİNİN AKLINI OKUMA

Çiftler arasında diyalog tek yanlı olmaya başladığında eşler birbirlerine mesafe koymaya başlarlar. Aralıksız iğnelemeler, kavgalar, atışmalar artık kadın ve erkeği kendi dünyasına itmiştir. Erkek de bayan da kendi dünyasında eşiyle konuşmaya başlar. Kafalarında kurdukları şeyler ara sıra birbirlerinin hareketlerine dair yorumlar üretmelerine neden olur.

KENDİNİ DAIMA HAKLI GÖRME

Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde bir tarafın ısrarla kendini haklı görmesi evliliği çıkmaza sürükler.

KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ

İletişimde en kayda değer husus konuşan insanı sonuna kadar kulak vermek, çok gerekliyse aralara girmektir. Kulak Vermek, çakmak ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

EŞLERDEN BİRİNİN KENDİSİNİ TERAPİST YERİNE KOYMASI

‘Senin hasta olduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman gerektiğini söylüyorum, beni dinlersen doktora filan da ihtiyacın olmaz’ gibi sözler dürüst değildir. Benzeşen ne değin akıllı, deneyimli olursa olsun kendini hekim yerine koymamalıdır.

{Makaleler} kategori içerikleri, Evlilikteki hatalar konusu hakkında bilgiler, Evlilikteki hatalar açıklaması, Evlilikteki hatalar haberi, Evlilikteki hatalar görselleri, Evlilikteki hatalar iletişim, Evlilikteki hatalar bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ forty seven = fifty one