Trend Konular kategorisinde yayınlanan Kanser olan kadın ihanetten korkuyor başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Kanser olan kadın ihanetten korkuyor konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Kanser olan kadın ihanetten korkuyor başlığı altınd bulabilirsiniz.

Kanser olan kadın ihanetten korkuyor hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Memorial Şişli Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Uz…

Kanser olan kadın ihanetten korkuyor hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Memorial Şişli Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Betül Açıkalın; hastaların, kanser tedavisi esnasında ve ardından eşleri ve çocuklarıyla ilişkileri hakkında veri verdi…

Kanser hastası için moral, hap gibi etkili mi, yahut bu bir ütopya mı?
Moral, bu rahatsızlık için fazla kayda değer. Durumu kötüye dışarı giden hasta bile bununla barışık olmalı. Hasta değiştiremeyeceği bir şey olduğunu kabul edip bu durumla mutlu olmalı.

MOTİVASYON KAYDA DEĞER

Kanser hastalığının tedavi sürecinde hastanın yaşayabileceği en kötü psikolojik problem nedir?
Kanser hastasının yaşayabileceği en fena şeylerden biri depresyondur. Çünkü hasta bu depresyon döneminde tedaviyi reddediyor. Bu süreçte aile bağları yavaşça kopmaya başlıyor ve hasta yakınları da bir süre sonra bu durumdan sıkılıp onu yalnız bırakıyor.

Hastaların ailesiyle diyaloğu, hastalığın iyileşme sürecinde ne değin manâlı?
Kanser, sosyal bir hastalıktır. Kanser hastası, sorununu ayrıca çekirdek ailesiyle, hem de sosyal ortamıyla birlikte yaşıyor. Bu yüzden hastalığında aile ve sosyal çevresindeki ortam ne dek olumlu ve yapıcı ise hasta pek motive oluyor.

Eşler bu zorlu süreçte birbirlerine nasıl asistan olmalı?
Kanser hastası kadınlar için çare boyunca ailelerinin yanında olduğunu anlamak önemlidir. Kadınları; hastalıktan daha fazla, kocalarının manevi destek vermemesi negatif etkiliyor.

Tedavi sürecinde eşlerin tepkisi nasıl oluyor?
Kanser tanısı konan bir kadına ilk ilk kez eşleri fazla destek oluyor. Ancak sonradan bu ilgi azalıyor. Bu durumu ayrım eden bayan hastalar çok etkileniyor ve motivasyonları yavaşça düşmeye başlıyor. Özellikle meme kanseri olan bayan hastaların evlilikleri genelde boşanmayla sonuçlanıyor. Çünkü eşleri onları bu mücadelede yalnız bırakıyor. Kadınlar bu dönemde ihanetten fazla korkuyor. O yüzden hastaların eşleri bu dönemde koşulsuz yanlarında olmalı.

KANSER BULAŞICI YOK

Kanser hastaları sosyal hayatlarında herhangi bir sorunla karşılaşıyorlar mı?
Hastalık yüzünden işten çıkarılan, istirahat aldıkları için işverenleriyle ilgili bıkkınlık yaşayan fazla sayıda hastamız var. Kanser hastaları yaşadıkları bu stresli dönemde meslek yerindeki arkadaşlarıyla da problemler yaşayabiliyor. Çevrenizde böyle bir hasta varsa, bu insandan kaçmayın. Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalıktan firar etmek değil, hastalara desteklemek gerekir.

ÇOCUĞUNUZ İÇİN PERUK TAKIN

Kadın hastalar, tedavi sürecinde çocuklarının psikolojilerini etkilememek için nasıl bir yol izlemeli?
Çocuklar için; annelerinin saçlarının dökülmesi ve onun halsiz olduğunu görmek koskocoman bir travmadır. Çocukları olan hastalar; saçlarının döküldüğünü göstermemek için peruk kullanmalı. Peruğun, hastanın saçıyla aynı modelde ve renkte olması daha iyi olur.

Hastalar özellikle kemoterapi alırken eşleri ve çocukları ile nasıl bir ilişki içinde olmalı?
Hastalar, kemoterapi aldıkları süreçte çocuklarıyla aynı yatakta yatabilir ve birlikte yemek yemek yiyebilirler. Biz, karı-kocanın benzer yatakta yatmasını öneriyoruz.

KADIN DAHA İYİ SAVAŞÇI

Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat; Türkiye’de kadının mı, yahut erkeğin mi daha iyi bir savaşçı olduğunu anlattı:

– Sosyal statüsü yüksek olan erkeklerin hastalığı kabullenmesi ve yaşamlarını tedavilerine kadar planlamaya alışması oldukça zorlama. bu nedenle bir anda ruhsal bunalım yaşayabiliyorlar.

AİLE SORUNLARI KORKUTUYOR

Kadın hastalar, daha iyi savaşçı ve mücadeleci bir ruh hali ile kanserin karşı duruyor. Kadını bu mücadeleye iten şey; hastalığı sırasında yaşaması mümkün ailesel sorunlar. Eşinin ihanet edip ailesine sırtını dönme ihtimali kadını fazla korkutuyor. böylece hastalıkla daha fazla savaşarak, bir anlamda kendi hayatı ile birlikte ailesini de kurtarmak istiyor. Erkeklerin ise ailesini bir arada alıkoyma kaygısı daha az.

ERKEKLER KADINLARA TARAFINDAN DAHA ŞANSLI

Erkek kanser hastaları fazla şanslı. Çünkü çare sürecinde eşleri her zaman yanlarındadır ve onu sahiplenirler. Hatta bu evrede hasta olan kocanın kaprisleri daha kolay kabullenilir.

{Makaleler} kategori içerikleri, Kanser olan kadın ihanetten korkuyor konusu hakkında bilgiler, Kanser olan kadın ihanetten korkuyor açıklaması, Kanser olan kadın ihanetten korkuyor haberi, Kanser olan kadın ihanetten korkuyor görselleri, Kanser olan kadın ihanetten korkuyor iletişim, Kanser olan kadın ihanetten korkuyor bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 20 = twenty two