Trend Konular kategorisinde yayınlanan Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak başlığı altınd bulabilirsiniz.

Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Kredi Tescil Bürosu, sadece bankacılık sistemindeki borçları yok cep telefonu, su, elektrik gibi borçları da tescil altına alacak…

Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Kredi Tescil Bürosu, sadece bankacılık sistemindeki borçları yok cep telefonu, su, elektrik gibi borçları da tescil altına alacak. Bilgiler herkese açık olacak ve artık vadeli mal satan, ortaklık kuranlar, hatta kızını evlendirecek olan herkes tehlikeli meslek yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

Kredi Tescil Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, 1 Ocak 2013’ten itibaren ‘kredi skor puanı’ verirken sadece banka hesaplarına yok aidat, cep telefonu, su ve elektrik borçlarına da bakacaklarını söyledi. Akdeniz, “Riski alan herkes, vadeli mülk satan, biriyle bir ortaklığa giren, birine kızını veren bizden rapor isteyebilir” diye konuştu.

Bankalar Birliği’ne tabi etkinlik belirten Kredi Tescil Bürosu (KKB) yeni yılla birlikte Türkiye’de risk anlayışını değiştirecek yeni bir sistem başlatıyor. Bugüne değin yalnızca kredi kartı ve kişisel kredi borçlarını peşine düşüp takip eden ve ilgili kişiye bunun karşılığı bir skor veren KKB, 2013’ten itibaren birey ve şirketlerin ödeme yaptığı birçok noktadan borç bilgilerini alarak tescil altına alacak. KKB bünyesinde oluşturulan ve Merkez Bankası’ndan tahsis işlemleri sürekli Tehlike Merkezi, yeni dönemle birlikte cep telefonu operatörlerine olan borçlar, ödenti borçları, elektrik, su, doğalgaz ve sözde borçlarını da izlemeye alacak. Kurum böylece bankacılık sisteminin yanı sıra sistem dışındaki ticari ve kişisel borçların kaydını tutacak.

KKB’nin oluşturduğu yeni sistemin bireyler açısından önemi, daha önce yalnızca bankalara açık olan platformun risk raporları aracılığıyla hem ticari keza de bireysel anlamda adeta herkese açık ışık halkası gelecek olması. Burada kanunen aranan koşul ilgili kişinin mali tehlike durumunu ortaya koyan rapor için onaylama veriyor olması

Uyruk gazetesinin haberine tarafından, Kredi Tescil Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, yeni Ticaret Kanunu ile uygulamaya başlanan ticari kredi ve kefalette eş onayı tarafında geçmişe karşın borç bilgilerinin de görülmesinin muhtemel olacağını kaydetti. Eşin, kocasının da onayı ile bu raporu alabileceğini açıklayan Akdeniz, “Birey eşinin ne kadar kefaleti, borcu olduğunu kendisinden risk raporunu kendi isteğiyle KKB’den öğrenebilir. Kefalet bilgileri bilançoda yer almaz. Lakin bir şekilde bu kefalet sebebiyle şirket ya da şirket ortağı yüklü miktarlarda para ödemek zorunda kalırsa şirket de bundan etkilenir, hatta batma noktasına gidebilir. Bu da bir tehlike olduğu için KKB’de hiç bir yerde olmayan o kefalet bigilerinin paylaşılması laf konusu. Ancak kendisi ilk elden bizden öğrenemez, bu Bankalar Kanunu’na aykırı. İki tarafın onayı gerekiyor.”

Kasım Akdeniz, yeni uygulamayla ilgili soruları şöyle yanıtladı.

Bilgiler nasıl toplanacak?

Bilgi akışı için kesin tarihler var. Bunlar geçikirse para cezası kesiyoruz. Kurumlar buna alıntı yapmak durumunda. Bilgi paylaşım merkezlerinin en önemli özelliği budur. Biri bilgi göndermezse acaba orada bir geçikmiş alacak ve kredi var mı diye soru işareti doğar. Yeni sistem için de bu geçerli.

Sorgulama en fazla hangi alanda yapılıyor?

En fazla kişisel alanda, kredi kartları ve kişisel kredilerde (gereklilik, konut ve araba kredileri) yapılıyor. Burada yaygın bir herif kitlesi var. Her sorgulama bir ücrete yan. Sorgulama yapan bankanın aldığı bilgi hangi bankanın bilgisiyse sorgulayan o bankaya ödenti ödüyor. Her bir sorgulamada 15 sent ödeniyor.

Sorgulama sayısında çoğaltma nedir?

2001’de bu rakam KKB’de 6 milyondu, 2011 sonu itibarıyla 205 milyona ulaştı. Bu fantastik bir gelişme. Toplamda 25 milyon müşteri olduğunu düşündüğümüzde bankalar her bir müşteriyi yılda ortalama 8 kez sorgulamışlar. Bugün geldiğimizde noktada KKB sorgulaması risk yönetiminin kredi tahsisinin vazgeçilmez adımlarından biri.

Yeni sistemle tüketiciye sunduğunuz fayda ne olacak?

Tehlike Merkezi ile beraber gelecek olan en önemli buluş buradaki bilgilerin sokakdaki birey ile ya da bankacılık dışı sektörlerle de paylaşılabir hale gelmesi. Bu ülkenin risk yönetim anlayışını değiştirebilecek potansiyele sahip bir dilekçe. Çünkü biz lüzum bankacılık sektöründen aldığımız kredi bilgilerini gerek bankacılık sektörü dışından aldığımız bilgileri alıcı bazında birleştirdikten sonra 2013’te kişilere risk raporu verecek duruma geleceğiz. Topladığımız tüm bilgileri risk raporu adı aşağıda birleştirip bireyler ile paylaşıyor olmamız söz konusu olacak. Burada şimdiye dek bu bilgilerin bankalar aralarında paylaşılması söz konusuydu. Reel kişiler veya tüzel kişiler bu bilgilere ulaşamıyorlardı. Ulaşamadıkları için de bambaşka yöntemlerle ulaşmanın yolunu arıyorlardı. Lakin Tehlike Merkezi ülkenin tehlike yönetimi anlayışını değiştirecek potansiyele sahip bir dilekçe olacak.

Riski bölge herkes, vadeli mülk satabilirsiniz, biriyle bir ortaklığa girebilirsiniz, birine kızınızı veriyor olabilirsiniz, karşısında tarafın finansal durumunu merak ettiğinizde, öğrenmek istediğiniz her bir ilişkide bunu karşı taraftan isteyebilirsiniz. Ev kiralarken, satarken. Bu yolla aleyhinde tarafın mali yapısını, bütün ödemelerini, ödeme ahlakını net bir şekilde bu raporlarla görme imkânınız olacak.

Sistemle hedefiniz…

Sonuçta Risk Merkezi’nden alınacak tehlike raporları Türkiye’nin ticari ve sosyal hayatını değiştirebilecek potansiyele sahip. Bu açıdan ben bunu fazla önemsiyorum. Uygulamaya geçtikten sonradan taraflar bunu görecek oysa yepyeni bir dünya açılacak önlerinde. Bütün ticari taraflar için ilgili kişinin tüm mali durumu görebileceğiz bir dünya, bir pencere açılacak. Bizim en esas hedefimiz ayrıca bireylerde ayrıca şirketlerde olsun kişinin mali resminin tamamını karar vericinin önüne düzenlemek. Çek ve risk raporu için ikisi için de benzer şey söz konusu.

Bunun için ödenti ödenecek mi?

Ilk yılda her bir kişinin alacağı ilk rapor bedava olacak. İkinci, üçüncü, döndüncü alınırsa bunlar ücretli olacak. Bugün çek raporu için belirlenen vergi 1 lira. Bankaların genelinde de 5 lira gibi bir sayı var. Şubeden alırsanız 5 lira, ATM ya da internetten alırsanız 2 lira. Tehlike raporu da buna paralel olacak.

{Makaleler} kategori içerikleri, Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak konusu hakkında bilgiler, Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak açıklaması, Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak haberi, Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak görselleri, Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak iletişim, Kız isteyene ‘borç raporu’ sorulacak bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 13 = nineteen