Trend Konular kategorisinde yayınlanan Kayısının sağlığa 9 faydası başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Kayısının sağlığa 9 faydası konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Kayısının sağlığa 9 faydası başlığı altınd bulabilirsiniz.

Kayısının sağlığa 9 faydası hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Yuvarlak ve sarı, şeftalinin daha minik bir versiyonuna benziyorlar…

Kayısının sağlığa 9 faydası hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Yuvarlak ve sarı, şeftalinin daha minik bir versiyonuna benziyorlar. Son derece besleyicidirler ve sindirim ve göz sağlığı gibi gelişmiş afiyet yararları vardır. İşte kayısının afiyet ve beslenmesinde manâlı rol bölge 9 faydası…

1 Besleyici ve kalorisi düşük

Kayısı kalori ve yağ bakımından düşüktür ve çok iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır. Yalnızca 2 taze kayısı 70 gramdır.

Kalori: 34

Karbonhidrat: 8 gram

Protein: 1 gram

Yağ: 0,27 gram

Elyaf: 1,5 gram

A Vitamini: Günlük Değerin % 8’i (DV)

C Vitamini: DV’nin% 8’i

E Vitamini: DV’nin% 4’ü

Potasyum: DV’nin% 4’ünü karşılar.

2- Yüksek antioksidan içerir

Kayısı, beta karoten ve A, C ve E vitaminleri içeren antioksidan kaynağıdır. Kayısı, şeker hastalığı ve kalp hastalığı da dahil elde etmek üzere hastalıklara karşısında koruma sağlar. Kayısı, bilhassa flavonoidler ( sebze ve meyvelere renk verir, insan vücudunda antioksidan işlevini yürütür.) olmak üzere çok sayıda antioksidan içerir. Vücudunuzu birçok kronik hastalıkla benzer oksidatif (Bağımsızlık radikaller, besinlerin oksijen kullanarak enerjiye dönüştüğü esnada meydana gelen moleküllerdir.) strese karşı korurlar.

3- Göz sağlığına faydalıdır

Kayısılar bir beta karoten, lutein, zeaksantin ve C ve E vitaminleri kaynağıdır. Bu besinler gözlerinizi hasara karşısında korur. Göz sağlığı için zorunlu olan çoğu bileşiğe sahiptir. İçinde bulunan a vitamini bir uçtan bir uca gözlerdeki pigment eksikliğinden nedeniyle gece körlüğünün önler.

kayısı

4- Cildi güzelleştirir

Kayısı yemek cildinize yardımsever olabilir. Kırışıklıkların ve cilt hasarının belli başlı nedenleri güneş, kirlilik ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerdir. Kayısının içeriğinde çevresel zararlara aleyhinde koruma sağlayan antioksidanlar vardır. Bu deri hasarlarının bir kısmını kayısıların sağladığı antioksidanlarla önleyebilirsiniz.

5- Bağırsakları iyileştirir

Kayısı hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Çözünebilir tür, suda çözünür ve polisakkaritler adı verilen pektin, zamklar ve uzun şeker zincirlerini içerir, erimeyen tür ise suda çözülmez ve selüloz, hemiselüloz ve lignini içerir. Kayısılar bilhassa dinç kan şekeri ve kolesterol seviyelerini korumak için manâlı olan çözünebilir lif bakımından yüksektir. Kısaca, Kayısılar sağlıklı bağırsak bakterilerinizi besleyen ve sindirim sağlığını artıran iyi bir çözünür lif kaynağıdır.

6- Potasyumu yüksek besindir

Potasyum asap sinyallerine, adale kasılmalarına ve sıvı dengesine asistan olur. Kayısı gibi potasyum bakımından varlıklı gıdalar yemek, yüksek tansiyonun önlenmesine ve felç riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

7- Su ihtiyacını karşılar

Bir kadeh (165 gram) dilimlenmiş taze kayısı, takriben 2/3 bardak (142 ml) su sağlar. Çoğu insan yeterince su içmediğinden, taze meyve yemek yemek günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza muavin olabilir.

8- Karaciğerinizi korur

Kayısıların doğal olarak yüksek antioksidan içeriği sebebiyle karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca taze hem de kuru kayısılar süratli, lezzetli bir atıştırmalık veya en sevdiğiniz yemeğe basit bir katkı sağlar. Bunları diyetinize çeşitli yollarla ekleyebilirsiniz

– Granola yapabilirsiniz.

– Ara öğün olarak yiyebilirsiniz.

– Yoğurt ve salatalarınızı tatlandırabilirsiniz.

– Reçel, konserve ve komposto yapabilirsiniz.

– Tavuk ve et yemeklerinin yanında ekleyerek pişirebilirsiniz.

– Turta, kek ve hamur işleri gibi tatlılara ekleyebilirsiniz.

Hem taze hem de kuru kayısı yaygın olarak bulunmaktadır. Onları kendi başlarına yiyebilir ya da en sevdiğiniz yemeklere ve yanında ya da tatlılara ekleyebilirsiniz.

{Makaleler} kategori içerikleri, Kayısının sağlığa 9 faydası konusu hakkında bilgiler, Kayısının sağlığa 9 faydası açıklaması, Kayısının sağlığa 9 faydası haberi, Kayısının sağlığa 9 faydası görselleri, Kayısının sağlığa 9 faydası iletişim, Kayısının sağlığa 9 faydası bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + one =