Trend Konular kategorisinde yayınlanan Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları başlığı altınd bulabilirsiniz.

Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Dyt…

Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / email protected

Süt Şekeri intoleransı, en yaygın yiyecek intoleranslarından biridir. Laktoz intoleransı, sütteki belli başlı şeker olan laktozu parçalayan enzim laktazın vücutta üretilmemesi sebebiyle oluşur.

Tüketilen laktoz miktarını özümsemek için yeterli laktaz olmadığında, bulantı, kramplar, ishal ve şişlik meydana gelebilir. Semptomların ciddiyeti, kişinin tükettiği süt şekeri miktarına tarafından değişim gösterebilir.

Bugün sizlere süt şekeri intoleransının belirtilerinden ve nasıl hafifletilebileceğinden bahsedeceğim.

Süt Şekeri intoleransı belirtileri

Laktoz intoleransı belirtileri, süt şekeri taşıyan gıdaların sınırlandırılması veya hiç tüketilmemesi ile hafifletilebilir.

Laktoz içeren yiyecekler arasında dondurma, yumuşak peynirler (örneğin süzme veya krem ​​peynir) gibi süt ve süt ürünleri bulunur. Bir Takım kişiler mayalanma işlemi esnasında süt şekeri içeriği azalan gıdaları, örneğin yoğurt ve sert peynir gibi mayalanmış süt ürünlerini daha iyi tolere edebildiklerini görebilir.

Gıdalardaki dar laktozu tarif etmek için ambalaj etiketlerini okuyabilirsiniz. Etiketlerde yazan peynir altı suyu, lor, süt bağlı ürünleri, kuru süt katıları ve yağsız kuru süt tozu gibi içerikler laktoz içerdiğini gösterir.

Laktoz intoleransının, can sıkıcı bileşiğin laktoz yerine süt proteini olduğu, inek sütü protein alerjisinden ayrı olduğunu unutmayın.

Çocuklarda süt ve süt ürünleri için neler yapılmalı

Süt ve süt ürünleri, gelişen çocuklar için önemli bir enerji, protein ve kalsiyum kaynağıdır. Çocuğunuzda süt şekeri intoleransı varsa, şunları yapabilirsiniz:

– Düşük süt şekeri ya da süt şekeri içermeyen süt seçin.

– Kalsiyum takviyeli soya sütü, pirinç sütü, yulaf sütü veya fındık sütü verin. Soya sütlerinin çoğu, protein bakımından inek sütüne eşit olsa da, pirinç, yulaf ve fındık sütlerinin protein içeriği genel olarak önemli ölçüde daha düşüktür.

– Her seferinde ufak miktarlar verin, mesela ½ fincan süt ve toleransa tarafından miktarı yavaşça artırın.

Sorularınız e-posta ile iletebilirsiniz.

email protected

özel içeriğidir.

{Makaleler} kategori içerikleri, Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları konusu hakkında bilgiler, Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları açıklaması, Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları haberi, Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları görselleri, Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları iletişim, Çocuklarda laktoz intoleransı: Belirtileri ve ipuçları bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirty three − = 29