Trend Konular kategorisinde yayınlanan B12 takviyesi anne karnında başlamalı başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. B12 takviyesi anne karnında başlamalı konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri B12 takviyesi anne karnında başlamalı başlığı altınd bulabilirsiniz.

B12 takviyesi anne karnında başlamalı hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Vücudun en çok ihtiyacı olan vitaminlerin başında gelen B12’nin kan hücrelerinin yapımı edinmek üzere beyin ve asap sisteminin sürükleyici çalışması gibi hayati konularda büyük tahsis üstlendiğini anlatan Hematoloji Uzmanı Prof…

B12 takviyesi anne karnında başlamalı hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Vücudun en çok ihtiyacı olan vitaminlerin başında gelen B12’nin kan hücrelerinin yapımı edinmek üzere beyin ve asap sisteminin sürükleyici çalışması gibi hayati konularda büyük tahsis üstlendiğini anlatan Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, bu vitaminin vücutta yeterli oranda üretilemeyeceğini dışarıdan yiyeceklerle alınması gerektiğini söyledi.

Suda çözülebilen bu vitaminin karaciğer, böbrek ve diğer dokularda eksik miktarda depolanabildiğini anlatan Baytan, “Bu yüzden, B12’den fakir diyetle beslenenlerde B12 eksikliği bulguları ortaya çıkabilmektedir. Vitamin B12’nin temel kaynağı hayvansal proteinlerdir. Jurnal gerekli B12 vitamini için mutlaka ‘hayvansal gıdalar’ tüketmelidir.” dedi.

Hamilelik dönemine uyarı

Annede gebelikte eksiklik varsa, bebeğe yeterli miktarda B12 vitamini geçemediğinden, bebek yetersiz depoyla dünyaya gelir. B12 vitamini eksikliği olan anneden doğan bebek, yalnızca anne sütü ile besleneceği için mecburi şekilde B12 vitamini eksikliği olacaktır. Annelerdeki öteki B12 vitamin eksikliği nedenleri ise yanlış beslenme alışkanlıkları, bazı gelenekler ve hatalı inançlar nedeniyle hamilelik boyunca kırmızı et almama, hamilelik esnasında et yiyememe veya seçim olarak vejetaryen gıda gibi nedenlerle eksiklik tablosunun gelişmesine yol açabilmektedir.

Türkiye’de yapılmış çalışmalarda gebelerde B12 vitamini eksikliği sıklığının yüzde 50-65’lere varan oranlarda görülmüş olması, anne beslenmesi konusunun önemi göz önüne sermektedir.

Jurnal B12 vitamini ihtiyacı

Yeni doğan dönemindeki bebeğin gereksinim duyduğu günlük B12 vitamini ihtiyacı 0.4 mikrogramdır. 12 ay tamamlandığında bu ihtiyaç 0.5 mikrogram olmalıdır. 1-3 yaş arasındaki çocuklarda 0.9 mikrogramlık B12 vitaminine gereksinim duyulurken 4-8 yaş aralığında vücudun ihtiaç duyduğu vitamin 1.2 mikrogramdır. 9-13 yaş aralığında 1.8 mikrogram, 14 yaş ve üzeri vücudun gereklilik duyduğu B12 vitamini 2.4 mikrogram olmalıdır. Ençok gereklilik duyulan dönem ise emzirme dönemidir ve bu oran 2.8 mikrogram olmalıdır.

Fotoğraflar: Freepik

{Makaleler} kategori içerikleri, B12 takviyesi anne karnında başlamalı konusu hakkında bilgiler, B12 takviyesi anne karnında başlamalı açıklaması, B12 takviyesi anne karnında başlamalı haberi, B12 takviyesi anne karnında başlamalı görselleri, B12 takviyesi anne karnında başlamalı iletişim, B12 takviyesi anne karnında başlamalı bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighty nine − = 84